Terug naar hoofdinhoud

Vaarwens 1608 op 24-02-2026

Niet voor Pampus1608 Menno 10

Vandaag hebben we, schipper Wouter en bootsen Lyda en Lucas, gevaren met Menno en zijn familie en vriend Frederik. Eerst arriveerde Frederik op de Marina en daarna druppelde de rest binnen met als laatste Menno met zijn kleindochter als chauffeur uit Hilversum. Bij elkaar een gezellige club. Er werd ons verteld dat en nog wel meer gegadigden waren, maar ja, het schip is vol.

Menno heeft een respectabele leeftijd en ook een stevige wil. Het kostte dan ook wat overredingskracht voordat hij plaats wilde nemen om in de rolstoel comfortabel naar het schip te worden gebracht. Gelukkig was de steiger nog wat vochtig, dan kan je met een stok nog wat moeilijker lopen. Een tumor in je hoofd geeft veel ellende, onzeker op de benen, soms wat verward en helemaal niet meer snel. Erg naar als je nog graag wil varen op je zeilboot en genieten van het (vaar) leven.

De sfeer was meteen hartelijk en iedereen werd stevig geknuffeld, zeker papa of opa of maat Menno, het is een warme familie. Dat was ook nodig want de verwarming van onze Vaarwens liet ons vandaag even in de steek, gelukkig konden we terugvallen op onze kachel waardoor het toch behaaglijk warm werd aan boord. Met de warmte van de familie en een geresette kachel konden we vertrekken.

Iedereen had wel met Menno gevaren, op het IJ, door de Oranje sluizen, tijdens Sail. De keuze van de route werd snel bepaald. Naar Pampus, ondanks het wat grijze weer. Herinneringen ophalen aan vroeger. Onder het genot van koffie, thee en …. soesjes werd de motor gestart en de trossen gelost. Toen we de haven uitvoeren werden onze gasten getrakteerd op de aanblik van de Windmover, een kraanschip met een mast van 208 meter wat in het Damen dok lag.

De reis naar de Oranjewerf verliep vlot en er werd vastgesteld dat er in de sluis ook weinig schepen kunnen liggen, 2, bij Sail was dat wel anders. Het roer werd direct overgenomen door onze gasten en Menno stuurde de Vaarwens strak langs de boeien richting Pampus.

Pampus in februari is anders dan in juni, het eiland is in de onderhoudstand, alles is dicht. Toch werden we welkom geheten, we konden zelfs aan de pontsteiger liggen omdat de lange steiger niet goed toegankelijk was. De Vaarwens is dan toch ook groot, loopplank konden we niet gebruiken, de steiger was daarvoor te kort. Met wat aanpassingen kon toch de hele groep, Menno incluis, even de benen strekken op het eiland. Het was toch wel erg veranderd sinds de laatste keer dat ze er geweest waren.

Terwijl de gasten wandelden kon de hele crew zich storten op de lunch, Lyda was al een aardig eind met de catering, de tafel werd gedekt, afwas gedaan, voordat onze vaargasten weer aan boord kwamen. De lunch ging er goed in, bijna alle broodjes gingen op. Menno zat op de bank met zijn familieleden, te genieten van alle verhalen en gesprekken.

De trossen gingen los en de familie stortte zich op de afwas onder toeziend oog van Lyda. Zo zien wij, als bemanning, dat ook graag. Zelfs de afwas was gezellig en de boot voer weer richting de Oranjesluizen.

We hadden nog een paar verrassingen voor onze gasten en er was ook nog taart, van bijna jarige dochter Melissa. De terugweg liep natuurlijk via zijkanaak K, Nieuwendam. Dit is altijd een feestje, iedereen kon zijn favoriete woonark kiezen. Dit blijft toch een prachtig stukje Amsterdam.
Menno had nog een klein beetje energie om de weg te vervolgen naar de Houthaven om daar nog even rond te varen en de nieuwbouw daar te bekijken. Vanaf het water ervaar je dat toch weer anders.

Daarna is het nog een klein eindje naar de Marina en tijd om afscheid van elkaar te nemen. Dat gebeurt natuurlijk in Vaarwensstijl, met een groepsfoto voor de boot.

Menno gaf aan dat hij toch wel vermoeid was geworden van zo’n dag en dat hij toch wel met de rolstoel naar de auto gebracht wil worden. Dat doen we natuurlijk met alle plezier. En, Frederik, bedankt voor je donatie.

Menno het ga je goed, je zorgt ervoor dat je die 90 jaar zeker gaat halen.

Met een nautische groet, Wouter Lyda en Lucas

Auteur Vaarwens / Lucas

Met dank aan:
Dagbemanning Wouter, Lucas en Lyda voor hun inzet
Amsterdam Marina / Jachthaven Groep voor het beschikbaar stellen van de ligplaats
Bedrijven Kraanspoor voor de parkeergelegenheid gasten
Brandweer Amsterdam-Amstelland - kazerne IJsbrand voor de parkeergelegenheid vrijwilligers
Port of Amsterdam voor de vergunningen
Oranje sluizen voor de super vlotte bediening
Haven Forteiland Pampus voor de gastvrijheid tussen de middag
en alle sponsoren die deze dag gratis mogelijk maakten...

Menno 102
Menno 103
Menno 108
Menno 111
Menno 112
Menno 115
Menno 117
Menno 124
Menno 125
Menno 128
Menno 136
Menno 139
Menno 142
Menno 146
Menno 150
Menno 153
Menno 157
Menno 162
Menno 166
Menno 170
Menno 173
Menno 174
Menno 175
Menno 180