Skip to main content

Vaarwens 1473 op 25-04-2025

Getrakteerd op een slapstickfim in de sluis1473 Ed 10 

Vandaag is het vrijdag 25 april en komt als het goed is Ed (geb.1948) met zijn familie naar de Vaarwens voor een dagje uit. Het is nog vroeg en wat fris, maar de tekenen zijn gunstig voor een mooie vaardag.

Een mooi verslag geschreven door schipper Ton:

Eerst alles in gereedheid brengen op de Vaarwens, vandaag met ons 3en (Lyda, Mario en Ton) gaat dat voortvarend. Enige extra is dat we (Mario en Ton) de multiriem van de motor even moeten nakijken terwijl Lyda de lunch ophaalt bij de Hema en de koffie met toebehoren klaar zet.
Tegen 10 uur berichten de gasten ons dat ze er bijna zijn. We zetten de stoelen nog even klaar en voor de zekerheid ook het kacheltje, daarna gaan we met rolstoel naar de parkeerplaats. Daar ontvangen we Ed en zijn vrouw Sonja die samen met 4 van hun zonen zijn gearriveerd. Na de kennismaking gaan we naar boord, Ed wenst toch zelf achter de rollator te lopen en Sonja neemt plaats in de rolstoel.
De Vaarwens wordt een mooi schip genoemd door de familie en Ed neemt het instrumentarium goed op. Heel anders dan hij vroeger heeft gezien op het schip waar hij op werkte stelde hij. Na een kort welkomstwoord en uitleg wordt besloten om naar de Zaanse Schans te varen.

Het is ongeveer 10:30 als de trossen los gaan en Mario de Vaarwens de haven uit vaart. Ed, Sonja en de zonen Edwin, Walter, René en Paul zitten aan de koffie en koek. Al snel is het een gezellige boel aan boord, waarbij men elkaar af en toe lekker op de hak neemt. Ed die vroeger ook gevaren heeft wordt door zijn zonen gevraagd of hij hier ook heeft gevaren. Dan blijkt dat hij de ooit in de Mercuriushaven en de Vlothaven is geweest. De zonen kunnen aardig de draak steken met hun ouders op een humoristische maar ook duidelijk waarderende manier.

Eenmaal op de Zaan moeten we wachten voor de sluis en dat is de gelegenheid om even buiten de roef te lopen en rond te kijken, tevens wordt het zitje voorop in gebruik genomen want het klaart steeds verder op. Uiteindelijk gaan we rond 11:40 de sluis uit en kunnen we doorvaren naar de Schans. Ed is reeds in de hoge stoel aan bakboord voor gaan zitten om alles goed te zien. Op een gegeven moment gaan de dames (Sonja en Lyda) naar buiten en zitten voorop om te keuvelen, want binnen is het een mannenbedoeling geworden.

Even over twaalven leggen we aan bij houtzaagmolen Het Jonge Schaap, waar we het privilege genieten om te mogen aanleggen. De familie gaat van boord om de molen te bezichtigen samen met Mario. Lyda en ondergetekende blijven aan boord om de lunch gereed te maken en klaar te zetten. Het is druk op de schans, veel toeristen op deze fraaie lentedag waar de zon steeds meer ruimte krijgt. Na 20 minuten komt de familie terug en wordt er heerlijk gegeten van de geserveerde lunchbroodjes, met z’n allen rond de tafel.
Sommige gezonde ingrediënten worden niet door iedereen gewaardeerd waardoor er een levendige “herverdeling” plaats vind aan de tafel.

Na de lunch wordt de terugweg aangevangen met een fraai zonnetje aan de hemel. Op deze terugweg hebben we in tegenstelling tot de ochtend, de bruggen en sluis mee. Ed en familie hebben nog meer oog voor de omgeving, de fraaie huisjes of juist niet zo fraai en de schepen rond het water. Maar onderwijl vind het snoep uit de snoeppot ook gretig aftrek, waar de familie zelf ook nog een en ander in heeft gedaan. In de sluis worden we getrakteerd op een slapstickfilm waar een klein zeiljachtje met buitenboordmotor de hoofdrol voor zich opeiste. Het is komisch, maar ook tegelijk tragisch om te zien hoe dit bootje door de sluis caramboleerde. Die schipper heeft duidelijk niet de controle over z’n scheepje. Gelukkig loopt alles goed af met alleen wat schade voor het bootje en een gekrenkte eer van haar schipper.

Na de sluis neemt tijdelijk schipper Walter het roer over en stuurt de Vaarwens langs een paar fraaie zeilschepen en vervolgens door zijkanaal H. Daarna gaan we terug richting de Marina. Nog wel even kijken bij REM-eiland, het Botel en het vroegere zendschip van radio Veronica. Rond 15:20 komt de Vaarwens weer voor de wal in de Marina. Na een groepsfoto op de steiger voor de boot gaat de familie voldaan en tevreden naar huis en kunnen we op de Vaarwens opruimen en ook naar huis.

Vaarwel Ed en gezellige familie.

Auteur Vaarwens / Ton

Reactie van zoon Walter:

Was echt een geweldige dag ik heb me vader alleen maar zien glimmen!! Was mooie boot en super vriendelijke mensen aan boord stuk voor stuk toppers!!Alles was eigenlijk heel goed geregeld echt hele mooie herinneringen 😍

Met dank aan:
Dagschippers Mario & Ton en boots Lyda voor hun inzet
Amsterdam Marina / Jachthaven Groep voor het beschikbaar stellen van de ligplaats
Marina Monnickendam voor de ligplaats van het kantoor
Bedrijven Kraanspoor voor de parkeergelegenheid gasten
Brandweer Amsterdam Amstelland - kazerne IJsbrand voor de parkeergelegenheid vrijwilligers
Hema Amsterdam voor de deels sponsoring van de lunch
Houtzaagmolen Het Jonge Schaap voor de gastvrijheid tijdens de lunch en de rondleiding
Port of Amsterdam voor de vergunningen
Wilhelminasluis en bruggen in de Zaan voor de vlotte bediening
en alle sponsoren die deze dag gratis mogelijk maakten...

Ed 100
Ed 103
Ed 104
Ed 109
Ed 111
Ed 113
Ed 114
Ed 117
Ed 124
Ed 129
Ed 130
Ed 131
Ed 136
Ed 137
Ed 142
Ed 144
Ed 148
Ed 157
Ed 159
Ed 164
Ed 170
Ed 175
Ed 179
Ed 182